Uppdaterat 080609: Det visade sig att priset för Iphone 3G blir betydlig lägre. Den 11 Juli släpps iPhone 3G i Sverige och priset blir knappt 1200 kr ($199).
TG Daily påstår sig ha fått insiderinformation angående prisättningen för den väntande, men ännu ej officellt bekräftade, 3G -versionen av iPhone som förväntas presenteras i samband med utvecklarkonferensen WWDC om knappt två månader.
Webbplatsens källor anger att prisättningen för AT&T-kunder kommer vara $399 för en 8gb telefon samt $499 för en 16gb telefon. De spekulerar även i att en high-end variant med 32gb utryme kommer att säljas för $599.
Historiskt sett har Apples produkter prissatts i Sverige enligt formeln ”dollarpris *10″ vilket kan gör det enkelt att gissa att instegsmodellen eventuellt kan hamna på 3999:-.
Naturligtvis kommer ett slutgiltig pris att helt och hållet bero på det avtal som Apple och en svensk operatör förhandlar fram – men det är nog inte helt dödfött att anta att det kommer vara på den nivån.
Den som lever får se

