N u är det bara en vecka kvar innan Telia och Tre börjar leverera iPhone 3GS till de som förhandsbokat telefonen. När iPhone 3G lanserades för ett år sen tömdes lagren väldigt snabbt, i år förväntas intresset vara ännu större – samtidigt har Apple leveransproblem.

Om du vill vara säker på att bli en av de första att äga en iPhone 3GS gör du alltså bäst i att förhandsboka en telefon redan nu. Kom ihåg att Telenor ännu inte presenterat sina abbonemang och att samtliga operatörer antaglien kommer att sänka priserna senast till jul. Det kan alltså löna sig att ha is i magen.

Tre erbjuder tre stycken abbonemang, det billigaste har 24 månaders bindingstid, en startavgift på 895 kronor och kostar 448 kronor i månaden. Då ingår även krediter för samtalstid samt sms och 2 gb datatrafik i full hastighet.

Telia erbjuder än så länge bara ett paket med två olika startavgifter beroende på val av lagringsutrymme. Det billigaste alternativet har 1 krona i startavgift, 24 månaders bindningstid och ett totalpris på 378 kronor per månad. Inga krediter för telefonsamtal ingår men 5 gb datatrafik i full hastighet.

Uppdaterat: Vi försökte länka genom operatörernas affilateprogram för att få provision om någon faktiskt beställde en telefon efter att ha besökt oss. Men tydligen så lyckades vi inte länka direkt till produktsidorna via det systemet. Affilatelänkarna är därför bortplockade och ersatta med ”rena” länkar direkt till operatörerna.

Taggar:, , ,

  • http://friendfeed.com/cbolstad Christian Bolstad

    Dags för den ivrige att bestämma sig

    This comment was originally posted on FriendFeed

  • http://twitter.com/loggbok loggbok

    Shared: Se till att du får en iPhone 3GS – förhandsboka hos Telia eller Tre | Iphone 24 (via feedly) http://bit.ly/LMBHB

    This comment was originally posted on Twitter

  • http://twitter.com/iphone24se iphone24se

    http://bit.ly/LMBHB

    This comment was originally posted on Twitter

  • Siavash Vatani Jalal

    ”Tre erbjuder tre stycken abbonemang, det billigaste har 24 månaders bindingstid, en startavgift på 895 kronor och kostar 448 kronor i månaden.”

    Nja, det stämmer inte riktigt.. Tres billigaste abonnemang är om man beställer iPhone 3GS 16gb med 3Pott 399kr/månad. Då betalar man inga 895kr i ”startavgift”.

  • Roger H

    Jodå…”förhandsbokade” i mitten av Juli på Telia.
    Fortfarande har jag inte fått någon telefon…..
    Snart sju veckor…blev lovad 7-10 dagar av telia…

    Visst..det är ett högt tryck efter telefonen…men tala då för helvete om det för kunder….å ljug inte om att man borde få den inom en vecka osv….

  • Roger H

    Jodå…”förhandsbokade” i mitten av Juli på Telia.
    Fortfarande har jag inte fått någon telefon…..
    Snart sju veckor…blev lovad 7-10 dagar av telia…

    Visst..det är ett högt tryck efter telefonen…men tala då för helvete om det för kunder….å ljug inte om att man borde få den inom en vecka osv….

Låt hundra Spotifyappar blomma

Låt hundra Spotifyappar blomma

Det finns en speciell relation mellan Iphone och Spotify. En klient för IOS var länge en av de mest efterfrågade [...]

Här kan du följa WWDC-rapporteringen ikväll

För första gången kommer vi inte att liverapportera kvällens WWDC-keynote. Vi kommer inte ens att sammanställa en lista av webbplatser [...]

Nu finns hela Iworksviten till Iphone

Nu finns hela Iworksviten till Iphone

 Apple fortsätter att visa framfötterna. I serien skrivbordsprogram som portas till Iphone kan vi nu lägga Pages, Numbers och Keynote [...]

Phoneitipad aktiverar telefonfunktioner på Ipad

Tydligen går det finfint att ringa röstsamtal och smicka sms med en Ipad – något som inte är helt förvånande [...]

En halv miljon appar

En halv miljon appar

För att fira har Chomp gjort lite gfx.

Mobilt videotittande sker på IOS-enheter.

Mobilt videotittande sker på IOS-enheter.

Brukar du titta på strömmande videofilmer på nätet? Då gör du det antagligen på din Iphone, Ipad, eller Ipod: FreeWheel [...]