
iPhone-Dev Team har nu släppt ännu en version av QuickPwn för Windows som nu jailbreakar enheter med iPhone OS 2.1.
Den nya versionen av QuickPwn gör med några knapptryckningar det möjligt att installera OS 2.1 båda generationerna av iPhone och första versionen av iPod Touch.
Jailbreaking gör det möjligt att installera tredjeparts-programvara från andra källor än Apples AppStore, vilket öppnar upp för en större mängd gratisprogram.
QuickPwn klarar också av att ”knäcka” den första generationens iPhone, den utan 3G. Att knäcka betyder i det här sammanhanget att plocka bort telefonens operatörslås.
Observera att den nya versionen av iPod Touch inte stöds över huvud taget och att det ännu inte är möjligt att knäcka iPhone 3G via mjukvara.
Läs mer och ladda ner QuickPwn 2.1 hos iPhone-Dev Team.



