V ill du ha fler sätt att uttrycka dig på? Då kanske du borde aktivera din telefons Emoji-palett med programmet iEmjoi.

När Apple bestämde sig för att sälja iPhone på den japanska marknaden lade de in en hel drös smileys och så kallade emoticons, skriver MacWord.

Med hjälp av programmet iEmoji så aktiverar du ett gömt tangentbord som ger dig möjlighet att använda dessa Emojis överallt där det går att skriva text.

Förutom att aktivera detta extra tangentbord listar programmet även html-koderna för alla emoticons som telefonen stödjer, så att du själv kan använda dom på din iPhoneanpassade webbsida. Smutt.

iEmoji kostar 7:- i App Store.

Daniel har hackat Iphone sen dag ett. Eftersom han då och då arbetar åt Ett Annat Företag Som Tillverkar Mobiltelefoner föredrar han vara lite hemlig.
  • http://twitter.com/iphone24se iphone24se

    Mycket mer smileys med iEmoji http://tinyurl.com/n9ljpx

    This comment was originally posted on Twitter

  • http://www.sweclockers.com Rickard Karlsson

    Tyvär så går det inte att skicka till andra mobiler än iPhone. T.ex Sony Ericsson, Samsung, Nokia funkar INTE!

  • Roine

    Varför betala för något som finns inbyggt i iPhone och som är gratis?
    Ladda hem spell numbers gratis på Appstore och följ guiden på denna sidan.

    http://www.appsafari.com/chat/8601/spell-number-emoji/

    Vad betalprogrammen gör är helt enkelt att låsa upp en funktion som redan finns i iPhone men som är tänkt för den japanska marknaden. Men eftersom att användare inte har en aning om att detta påskägg finns så är det lätt att lura folk på pengar.

    Den enda skillnaden på betalprogrammen och spell numbers är att du slipper att knappa in den 9-siffriga koden som aktiverar smileysarna i iPhone när du väljer betalprogrammen…och tycker du det är värt 7 kronor för att slippa skriva 9 siffror så ska du betala för det. Men när du väl knappat in siffrorna eller låtit ditt betalprogram göra det åt dig så har du ändå lika många steg kvar innan det är aktiverat oavsett om du betalar eller inte. Spar pengarna säger jag….ladda hem spell numbers.

  • Pingback: Mer flin gratis i din iPhone | Iphone 24

  • christian

    Ett bra tips, tack för det Roine!

Låt hundra Spotifyappar blomma

Låt hundra Spotifyappar blomma

Det finns en speciell relation mellan Iphone och Spotify. En klient för IOS var länge en av de mest efterfrågade [...]

Här kan du följa WWDC-rapporteringen ikväll

För första gången kommer vi inte att liverapportera kvällens WWDC-keynote. Vi kommer inte ens att sammanställa en lista av webbplatser [...]

Nu finns hela Iworksviten till Iphone

Nu finns hela Iworksviten till Iphone

 Apple fortsätter att visa framfötterna. I serien skrivbordsprogram som portas till Iphone kan vi nu lägga Pages, Numbers och Keynote [...]

Phoneitipad aktiverar telefonfunktioner på Ipad

Tydligen går det finfint att ringa röstsamtal och smicka sms med en Ipad – något som inte är helt förvånande [...]

En halv miljon appar

En halv miljon appar

För att fira har Chomp gjort lite gfx.

Mobilt videotittande sker på IOS-enheter.

Mobilt videotittande sker på IOS-enheter.

Brukar du titta på strömmande videofilmer på nätet? Då gör du det antagligen på din Iphone, Ipad, eller Ipod: FreeWheel [...]