Det tog en stund, men nu kan du äntligen jailbreaka din iPhone även om du inte har gjort det tidigare. Detta gör det alltså möjligt att jailbreaka helt nya 3GS-telefoner som levereras med 3.1. BlackRa1n heter mirakelkuren.
Notera: Jailbreak innebär att du kan installera och modifiera din iPhone med tredjepartsprogramvara. Att låsa upp din iPhone så att du kan stoppa i sim-kort från vilken telefonoperatör som helst är ännu inte möjligt.
Om du nyligen fick din iPhone, och den kom förinstallerad med 3.1 kan du nu skatta dig lycklig — i alla fall om du bara vill jailbreka din iPhone utan att låsa upp den till vilken operatör som helst.
BlackRa1n är lösningen du ska ta hjälp av, och programmet finns för tillfället bara för Windows. iClarified har en steg för steg-guide för dig som känner dig sugen på att genomföra operationen.
Men än så länge kan man inte låsa upp sin iPhone till andra operatörer om din iPhone är operatörslåst. Det verkar även som att det blir svårare och svårare för Dev Team och de andra att hitta bakvägar in i systemet, inte minst när det gäller 3GS.
Glöm ej att läsa den varning som finns i anslutning till iClarifieds guide:
WARNING: Even though the GeoHot jailbreak supports 3.1.2 do not update if you are on iPhone OS 3.0.1 or 3.0. You will lose your unlock. Use PwnageTool to safely update to 3.1 without performing a baseband update. If you really must have 3.1.2 then wait for the next version of PwnageTool. If you have already updated to 3.1 or 3.1.2 without using PwnageTool then you’ve lost the ability to unlock for the time being. You can now use BlackRa1n to at least regain your jailbreak
![]()
Passa på och beställ från din operatör medan telefonen finns i lager: Tre - Telia - Telenor - Halebop


{ 26 kommentarer… läs kommentarerna nedan eller lägg till en egen }
Jailbreaka din 3.1.2-iPhone med BlackRa1n http://bit.ly/3fWqeD
This comment was originally posted on Twitter
Jailbreaka din 3.1.2 http://bit.ly/36PDgT
This comment was originally posted on Twitter
Har följt GeoHot på twitter och läst på olika sidor om BlackRa1n, men måste ha missat något här..
Menas det att man kan uppdatera som vanligt i Itunes till 3.1.2 (officiell) och sedan efteråt köra en jailbreak med BlackRa1n?
Kör idag en iPhone 3G med 3.0 (7A341) som är jailbreakad, inte intresserad av att låsa upp för andra operatörer en den jag redan har. (Telia aktiverad)
Ja, så har jag uppfattat det.
Jag skulle nog dock återställa iPhonen till senaste firmware, synka tillbaka den backup iTunes bör ha tagit innan återställning och sedan jailbreaka den.
haha finally!
FYFA* va lätt det var, tryckte på en knapp så var den jailbreakad : )
Nice.
Jag uppdaterade min till 3.1.2 med hjälp av iTunes för ett tag sedan. Kan jag inte jailbreaka min då? Eller vad menar dem?
Tack på förhand.
Funkade ju galant, men den ringer inte med ljud längre och ljud för knapptryck/lås försvann.. Ack ack..
hur lång tid tar det?
så sweet, ofattbart lätt jailbreake!! tackar ödmjukast!
Den funkar med 3.2.1
Jag upddaterade min via Itunes, sedan så körde jag BlackRa1n, och vips så hade man fått sig en jailbreakad Iphone.
Jailbreaken tar ca 30 sekunder, och innefattar det hiskeligt svåra momentet att starta .exe-filen och klicka på en knapp. sen är det bara att vänta tills telefonen startat om.
Kontakter och allt annat som låg i telefonen sparades, så man blir inte av med någonting..
Tja på er, Har en iphone 3gs 3.1 som jag köpt i usa och den är låst, kommer det att gå att låsa upp den? än så länge har jag ingen användning av den
… Kommer det att ta långt tid att komma på hur man kan låsaupp den?
Andres: Håll utkik här under helgen för ny info!
Please help me asså!
Jag har en iPhone 3G s och har lääängtat tills jailbreaken kom då min kom med 3.1 och sett många andra jailbreakade telefoner. och igår jailbreaka jag min efter ha uppdaterat till 3.1.2 med det där blackrain och allt gick skit lätt
men idag så lät jag en polare installera
Winter board
SBSettings
men fan inget av dem funkar ?
har installerat om och gjort allt känna det som.
Jag ändrar i winterboarden så det bockas i en grön bock trycker på home knappen den laddar om lite och man tror de ska hända något men inget händer ?!
samma sak om jag laddar hem grejer som lägger sig i winterboarden ?!
min kompis fixade även SBSettings och då ska man tydligen dra fingret där uppe så det kommer fram en liten ruta där uppe som de gör på hans men de funkar inte heller ?
och nu vet jag inte vad jag ska göra. kan jag ta bort jail breaken och göra om eller
är det jag som gjort fel ?
Hjälp uppskattas
Gustav: Okey Gustav ska hålla koll under helgen, så du tror att det kommer lösa sig under helgen?
Andres: Hoppla, ikväll ska det stå.
Gustav: Okey, då ska jag kolla i helgen, kommer det komma ut då tror du? mvh
Hej!
Testade detta idag men då jag trycker på knappen ”Make it Ra1n” så ser jag bara Itunes luggan och en sladd med en pil mot loggan. Och i programet på datorn står det running. Vad är fel? Jag har 3.1 uppdaterat via itunes, inte 3.1.2 dock.
Hej! Jag har samma problem som Steve! winterboard funkar inte alls. den laddar och man kommer till Lås Upp sidan men inget händer! nån som vet vad som måste göras?
Hej jag använde precis blackra1n för att jailbreaka min iphone, de funkare bra och allt sånt men kan ej använda andra simkort (som tex. comviq) ja läste vidare lite bara och som ja fattade de så funkar de inte på iphone 3gs 3.1.2 en så länge elr vadå?
svar till Niklas, återställ telefonen i iTunes och jailbreaka om på nytt så ska det funka.
Hej!
Nått går inte som det ska då jag ska använda detta jailbreak, igår lyckades jag efter 40 provade gånger så lyckades det men idag fick jag lov att återställa mobilen och lägga in det på nytt så är winterboard skulle funka. Dock så har jag ingen tur idag med det hela och vid running så händer det inget alls. Nått mer man borde tänka på än att bara stoppa in sladden och trycka på ”Make it ra1in”?
Ja någon som kan göra en guide hur man ska göra?
Om man installerar blackra1n kan ha ha installius fortfarande och ladda hem program via det?
Försökte jailbreaka min men självklart strulade det, inget hände och nu ser jag bara recovery-rutan i telefonen, går inte att starta om och itunes hittar den inte heller. tips??
Till Mattias!
Om du inte kommit från problemet än så håll in start knappen och home knappen ett par sekunder så startar telefonen om sig. Jag fick köra blackra1n typ 9 ggr innan det funkade så det är bara att upprepa tills det funkar.
Efter att ha jailbreakat min iphone som gick hur enkelt som helst, men jag har problem med att surfa med den då jag inte är ansluten till mitt trådlösa nätverk, går alltså inte att surfa med mobila nätet längre, kan någon hjälpa mig??? Jag använder TELIA…
hej hej fyfan vad dum jag känner mig men jag måste fråga den dumma frågan som alla andra !!!!!!!
jag har en 3gs (3.1.0) och jag vill endast jailbreaka den. har ej gjort det tidigare så är det möjligt och vilken prog är bäst mvh leo .
ps fattar att ni är tröta på denna dumma fråga`:/