Nyheter

Post image for Iphone ger Spotify en välkommen premium-boost

Iphone ger Spotify en välkommen premium-boost

av Björn Orrenius den Maj 13, 2010

Av de svenska iPhone-användarna är det ungefär 23% som abonnerar på streamade musiktjänster. När vi talar om streamade musiktjänster så är det Spotify som är den överlägset största.

En undersökning från Mediavision visar att den här marknaden, 23% av iPhoneanvändarna, är värd nära 140 miljoner kronor per år. Värderingen är baserad på Spotifys tjänsters nuvarande prissättning. Då enligt en undersökning från samma förutag totalt sett finns närmare 500 000 iPhone-användare i Sverige idag så innebär det att Spotify har ca 115 000 betalande premium-kunder genom iPhone. Det ska dock tilläggas att en del av Spotifys premium-kunder var det redan innan sitt iPhone köp.

Fina siffror för Spotify som nu verkar ta stora steg mot starka intäktsflöden efter lång tid av utveckling, etablering samt gratis promotion.

blog comments powered by Disqus

Föregående post:

Nästa post: