Fredrik Olsson har släppt en ny version av sin app ”Res i Skåne”. Bland nyheterna märks en ny datakälla som ska ge snabbare laddning, men det som verkligen står ut är det faktum att appen är licenserad under den skapligt liberala Apache 2-licensen.
Res i Skåne finns gratis i App Store, källkoden finns att plocka ner på peylow.se.



{ 2 kommentarer… läs dem nedan ellerlägg till en }
Kul att du nämner min lilla app! Borde Googla på den oftare.
Har släppt lite nyare versioner, den som ligger på App Store nu är v2.2, som har stöd för GPS-sökningar, och att visa hållplatser+resvägar på kartor. Källkoden på min webbsida är uppdaterad till v2.2.1, då jag varit tvungen att uppdatera hämtning av kartkoordinater, som Skånetrafiken lite snöpligt valt att inte längre delge.
Roligt att höra att du fortsätter utveckla appen. Är det strul med kontakten med Skånetrafiken? Försöker de hindra dig från att plocka data?
{ 1 trackback }