U nder ett företagsseminarium på tema iPhoneutveckling presenterade Apple siffror angående iPhonepenetration i Sverige.
Vid seminariet som hölls i Apples lokaler på Kungsgatan i Stockholm presenterades iPhones möjligheter för en mängd inbjudna företagskunder.
Enligt iPhoneutvecklaren Anders Färdigh som var på plats i form av representant för mobilbyrån Appsters lämnade Apple, för vad som måste vara första gången, information om iPhonens framgångar i landet. Representanten från Apple uppgav att det idag finns mellan 350.00 och 400.000 aktiva iPhones i Sverige.
Bland annat presenterades även data från landets mobiloperatörer som visar att en uteslutande majoritet av den telefonbaserade mobildatatrafiken kommer från just iphones. Apple bekräftade även att åtta av tio program som laddas ner från App Store är gratisapplikationer.


Pingback: Apple: 350.000 iPhones i Sverige | iPhoneguiden.se
Pingback: Beta Alfa » Blog Archive » Noterat 2010-02-07
Pingback: Färska siffror om iPhone « Telia iPhone Blog
Pingback: Allt om Mac, iPod, iPad och iPhone – och vi älskar det!
Pingback: Analysföretag: En halv miljon iPhones i Sverige | iPhone 24
Pingback: iPhone OS på 85 miljoner enheter | iPhone 24
Pingback: Sifisdndsk
Pingback: this website
Pingback: true nutrition coupon discount code
Pingback: mujeres
Pingback: mujeres article
Pingback: website
Pingback: url